top of page

Amniocenteza

U niz metoda kojima se kontroliše zdravlje ploda tokom trudnoće, spada i amniocenteza. Za vreme trudnoće, fetus je okružen plodovom vodom, supstancom koja umnogočemu podseća na vodu. Amnionska tečnost (plodova voda) sadrži aktivne fetalne ćelije kože i druge supstance, kao što su alfa-fetoprotein (AFP). Ove supstance obezbeđuju važne informacije o bebinom zdravlju pre rođenja.

Amniocenteza

Amniocenteza je prenatalni test u kome se mala količina plodove tečnosti iz kese koja okružuje fetus uzima za testiranje. Uzorak amnionske tečnosti (manje od 30 mililitara) se uzima uz pomoćtanke igle koja je umetnuta u matericu kroz abdomen pod kontrolom ultrazvuka. Tečnost se zatim šalje u laboratoriju na analizu. Različiti testovi mogu se vršiti na uzorku amnionske tečnosti, zavisno genetskom riziku i indikacijama za test. Amniocenteza vrši se u potrazi za određenim vrstama urođenih defekata, kao što su Daunov sindrom i druge hromozomske abnormalnosti.

Pošto amniocenteza predstavlja mali rizik i za majku i bebu, prenatalni test najčešće predlažemo ženama koje imaju značajan rizik za genetske bolesti, uključujući i one koje:

Imaju nepravilnosti pri ultrazvuku
Imaju porodičnu istoriju pojedinih urođenih defekata
Imaju dete ili su imale trudnoću sa urođenim defektom
Imaju 35 ili više godina
Amniocenteza ne otkriva sve defekte, ali se koristi za uspešno otkrivanje sledećih bolesti:

Daunov sindrom
Bolest srpastih eritrocita
Cistična fibroza
Mišićna distrofija
Tej-Saksova bolest i slične bolesti
Amniocenteza takođe može uočiti određene defekte nervnih vlakana, bolesti gde se mozak i kičmeni stub neće pravilno razviti. Pošto se u isto vreme radi i ultrazvuk, ova metoda će otkriti one anomalije koje amniocenteza ne otkriva, kako biste bili što sigurniji u zdrav razvoj vaše bebe. Uz to, amniocenteza je jedan od najpouzdanijih načina za otkrivanje pola deteta.

bottom of page