PAPA test
Pregled za rano otkrivanje karcinoma grlića materice obavlja se jednostavnim Papanikolau testom.

PAPA test ili Papanikolau test predstavlja skrining metodu koja se radi u cilju ranog otkrivanja karcinoma grlića materice. Skrining metoda znači da to nije dijagnostički test. Radi se o skrining testu koji otkriva patološke ćelije na grliću materice, koje vremenom mogu prerasti u karcinom.
PAPA test se gotovo uvek radi u kombinaciji sa kolposkopijom. Tačnost dijagnostike kombinovanjem ove dve metode 98%. Kada je potrebno uraditi PAPA test?
Žene ne bi trebale da čekaju da primete ginekološke simptome da se ispitaju. Optimalna je PAPA kontrola na šest meseci, obavezna jednom godišnje. Prvi PAPA test treba uraditi najkasnije nakon stupanja u seksualne odnose, a zatim jednom godišnje. Posle 65 godine, PAPA test se može raditi i na 5 godina, pod uslovom da je do tada bio normalan.
Ukoliko se nađu neke promene na PAPA brisu, ginekolog će preporučiti dodatne metode dijagnostike (kolposkopija, HPV tipizacija, biopsija…) ili kontrole na 3-6 meseci u izvesnom periodu vremena. Žene sa određenim faktorima rizika, kao što su žene koje žive sa HIV virusom, žene sa oslabljenim imunitetom zbog hemoterapije, transplantacije organa i hronične upotrebe steroida bi trebale da rade PAPA test skoro svake godine.
Da li je PAPA test bolan?
Ovaj pregled nije bolan. Ali možete osetiti izvesnu neprijatnost. Možda ćete osetiti bol ili iritaciju, posebno ukoliko je prisutna vaginalna infekcija. Zapamtite da što ste opušteniji, lekar će moći brže da uradi pregled i biće manje neprijatno.
Kako se izvodi PAPA test?
Tradicionalni razmaz sa grlića materice (PAPA test) se danas radi na gotovo isti način, od kada je ovu metodu uveo George Papanicolaou 1958.godine. PAPA test je relativno jednostavna metoda, koja traje nekoliko minuta, i izvodi se u sklopu ginekološkog pregleda.
Neophodno je da pri uzimanju brisa opustite mišiće karlice, čime omogućavate jednostavno i nesmetano stavljanje sterilnog spekuluma i napravi prostor da se lakše dođe do grlića i pravilno uzime bris.
U vaginu se ulazi spekulumom i pomoću štapića i četkice se uzima bris sa prednje i zadnje strane grlića materice i iz kanala grlića materice. Od dobijenog uzorka se pravi citološki razmaz koji se gleda pod mikroskopom. PAPA liquid test
Papa test na tečnoj podlozi (Liquid based cytology – LBC) je noviji metod za pripremu brisa grlića materice.
Iako je konvencionalni PAPA test izuzetno pouzdan, Nacionalni institut za zdravlje SAD je 1996. godine, na Konferenciji o raku grlića materice, doneo zaključak o potrebi uvođenja novih metoda prikupljanja uzorka, pripreme i analize preparata, kako bi se smanjio broj lažno negativnih rezultata. Kao rezultat ovih napora, nastao je i PAPA test na tečnoj podlozi.
Papa liquid test – Prednosti
Prilikom uzimanja uzoraka, osnovna razlika između LBC i tradicionalnog razmaza je ta što se uzete ćelije sa i iz grlića materice, smeštaju direktno u posudicu sa tečnošću za konzerviranje, umesto što se razmažu po mikroskopskom staklu.
Glavne prednosti novog metoda na tečnoj podlozi, koje su se izdvojile u dosadašnjoj praksi, u odnosu na konvencionalni metod su:
LBC procedura zahteva da se četkica kojom se uzima bris ( četkica sa odvojivom glavom) pošalje u laboratoriju u medijumu tečnosti za konzervaciju, tako da su sve ćelije dostupne za dalju pripremu i analizu preparata. U ovim bočicama ćelije mogu da se čuvaju nedeljama, zaštićene su od lomljenja tokom transporta i oštećenja dok ne stignu u laboratoriju.
Kroz jedinstveni proces obogaćivanja ćelija, razdvaja se i uklanja krv, sluz i ometajući materijali iz uzorka. Na taj način se prenosi samo diagnostički najrelevantni materijal na slajd. Ovaj proces je smanjio broj lažno negativnih nalaza tj. pomaže da se smanji broj neadekvatnih ili nezadovoljavajućih rezultata.
LBC metod uzrokovanja omogućava da se iz istog uzorka mogu uraditi i HPV tipizacija i dodatni DNK testovi. Sa konvencionalnim Papa testom, dodatni molekularni i biomarker testovi nisu mogući.
LBC test pokazuje veću pouzdanost od bilo koje druge trenutno dostupne metode. Time se smanjio povratak pacijenta na ponovljeno uzorkovanje.
Kao rezultat ovakvog metoda prikupljanja i obogaćivanja uzorka ćelija, rezultat je jasna prezentacija ćelija, čime je povećana detekcija abnormalnih ćelija u odnosu na konvencionalni test. Pri tome detekcija se radi kompjuterizovanim pristupom uz isključivanje subjektivne komponente u citološkoj dijagnostici.
Napomena:
Preporuka je da razmak između dva uzorkovanja za PAPA test bude 6 nedelja. Prilikom uzorkovanja skidaju ćelije sa i iz grlića materice pa je potrebno vreme da se iste obnove (obavezno navedite kod prijema, ukoliko ste u nedavno radili PAPA test).
Da bi uzeti uzorak brisa bio adekvatan i kvalitetan (što je preduslov za dobijanje validnih laboratorijskih rezultata) veoma je važno da se pravilno pripremite za uzorkovanje.
Kako se pripremiti za PAPA test?
Najbolji period za izvođenje testa je po završetku menstruacije. Izbegavati tuširanje vagine ili primenu vaginalnih lekova, spermicidnih pena, krema ili tableta dva dana pre uzimanja uzorka kako ne bi došlo do izmenjenog nalaza.
Savetuje se da najmanje 24h pre pregleda ne treba imati seksualne odnose. Jutro pred dolazak u laboratoriju, oprati genitalnu regiju blagim sapunom i toplom vodom, i obući čist veš.
Ukoliko ste bili na konkretnoj terapiji pa dolazite na kontrolni pregled, od završetka primene propisane terapije mora da prođe 72h.
Koraci koje slede nakon dobijanja rezultata su ili dodatna testiranja (ako je problem detektovan, radi definitivnog uspostavljanja dijagnoze) ili ponovljeni PAPA test nakon šest meseci do godinu dana (ako problem nije detektovan).
Izbor zavisi od prisustva abnormalnosti, detekcije HPV-a visokog rizika i od prisutnosti bilo kog rizičnog faktora za rak grlića materice. Displazije, premaligne promene na ćelijama epitela grlića materice, mogu se identifikovati Papa testom.
Zašto je bitan PAPA test?
Još od 1928. godine PAPA test je najpouzdanija dijagnostička metoda za praćenje promena na grliću materice. Najčešći zloćudni tumor ženske populacije u svetu, nakon karcinoma dojke, je karcinom grlića materice. U Srbiji godišnje oboli od 1400 do 2200 žena, a umire 500 do 650, po čemu smo među vodećim evropskim zemljama.
Ova jednostvna i brza metoda omogućava ranu dijagnozu i pravovremeno lečenje pretećeg karcinoma grlića materice. Redovnim kontrolisanjem moguće je smanjiti rizik od umiranja i do 90%.
Na učestalost oboljevanja se ne može mnogo uticati, ali na pravovremeno otkrivanje i na odgovarajuće lečenje može. Od ove vrste bolesti ne mora da umre nijedna žena. Uslov je samo otkriti promene na vreme i odmah otići lekaru.
Zapamtite da su promene na grliću dugotrajne, da uglavnom nemaju simptome, da se karcinom razvija sporo, ali sigurno. Da je izlečivost početnih promena, tzv. premalignih stanja, najbolji način da se spreči njihov prelazak u maligna, kada je sve daleko neizvesnije i teže.
Dodatna dijagnostika
Ukoliko žena ima simptome ili nalaze koji bi ukazivali na moguće prisustvo cervikalnog karcinoma, mora da se uradi dijagnostički test – radi isključenja ili potvrde potencijalne dijagnostičke nedoumice. Dijagnostički test najčešće podrazumeva proceduru izvođenja biopsije.